Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 12.05.2010, sygn. IBPBII/1/436-42/10/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-42/10/MZ

Czy wniesienie w formie aportu przedsiębiorstwa do spółki kapitałowej będzie skutkować koniecznością opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z daty wpływu do tut. Biura 12 lutego 2010r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z o.o. jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lutego 2010r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia wkładu niepieniężnego do spółki z o.o.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca (Spółka z o.o.) zamierza podjąć działalność w zakresie m.in. wynajmu powierzchni komercyjnej i biurowej. W tym celu jeden z udziałowców Spółka kapitałowa X (dalej: Udziałowiec) zamierza dokonać wkładu niepieniężnego (aportu) w postaci przedsiębiorstwa. W zamian za otrzymany (winno być: wniesiony) wkład niepieniężny Spółka X otrzyma udziały w Spółce wnioskodawcy.

W chwili obecnej Udziałowiec jest właścicielem budynku biurowego będącego obecnie w trakcie budowy (dalej: nieruchomość). Budynek ten posadowiony jest w części na gruncie będącym własnością Udziałowca oraz w części, na gruncie którego Udziałowiec jest użytkownikiem wieczystym. Docelowo nieruchomość będzie wykorzystywana w zakresie wynajmu powierzchni komercyjnej i biurowej. W tym zakresie Udziałowiec zawarł przedwstępne umowy najmu. Udziałowiec jest ponadto stroną umów cywilnych o ochronę fizyczną nieruchomości oraz utrzymania czystości na terenie nieruchomości. Udziałowiec jest również stroną umów o wykonanie robót budowlanych oraz umów o dostawę mediów. W zamian za udział w kapitale zakładowym Spółki - wnioskodawcy, Udziałowiec planuje wnieść:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00