Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 30.11.2010, sygn. ITPB2/436-166/10/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy

Czy stanowisko Spółki w zakresie opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych umowy cesji wierzytelności jest prawidłowe?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 26 sierpnia 2010 r. (data wpływu 30 sierpnia 2010 r.), uzupełnionym w dniu 15 października 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania cesji wierzytelności jest prawidłowe, o ile czynność ta nie jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług ani też nie jest z niego zwolniona.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania cesji wierzytelności. Wniosek uzupełniono w dniu 15 października 2010 r. (data wpływu).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni, posiadająca status spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zwana dalej Spółką lub Wnioskodawczyni), a zarazem będąca czynnym podatnikiem VAT i nie wykonująca dotychczas działalności gospodarczej w zakresie obrotu wierzytelnościami (pomimo, iż w przedmiocie swojej działalności w KRS ma wpis m.in. działalność pomocnicza finansowa, gdzie indziej nie sklasyfikowana") zakupiła w dniu 2 lipca 2010 r. wierzytelność Spółki z o.o. pod nazwą X o wartości nominalnej 121 193 zł 38 gr za cenę 70 000 zł (płatną w dwóch równych ratach) od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, zwaną dalej Cedentem. Zawarta transakcja nie rodzi pomiędzy stronami innych zobowiązań niż przelew wierzytelności z jednej strony oraz zapłata należnego wynagrodzenia z drugiej strony, w szczególności nabywca dokonując zakupu wierzytelności nie zobowiązuje się do żadnych innych działań na rzecz zbywcy wierzytelności. Docelowo przedmiotową wierzytelność (wymagalną) Cesjonariusz skompensuje z posiadanym długiem wobec Spółki z o. o. pod nazwą X.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00