Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 01.12.2010, sygn. ITPP3/443-146/10/ZG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-146/10/ZG

Nie ma możliwości wystawienia oryginału faktury w formie papierowej i przechowywania kopii tej faktury w formie elektronicznej.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 września 2010 roku (data wpływu 13.09.2010r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 listopada 2010 roku, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania kopii faktury - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 września 2010 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie przechowywania kopi faktury.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi sprzedaż wysyłkową towarów na terenie całego kraju (wyłącznie). Na podstawie zamówień telefonicznych do klientów wysyłane są indywidualne paczki, do których załącza się fakturę. Dzienna sprzedaż wynosi nawet kilka tysięcy paczek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w opisanym przypadku można przechowywać kopie wystawionych faktur w formie elektronicznej z możliwością ich drukowania na każde żądanie...

Zdaniem Wnioskodawcy z opisanego zdarzenia przyszłego wynika, iż Spółka będzie wystawiać kilkadziesiąt tysięcy faktur miesięcznie. Obowiązek posiadania kopii faktur w formie papierowej pociąga za sobą znaczne koszty, a także wymaga odpowiednich warunków ich archiwizowania.

Spółka wskazuje wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 3 listopada 2009 roku sygn. akt I FSK 1169/08, w którym Sąd uznał, że żadne przepisy nie nakazują posiadania wyłącznie papierowych kopii faktur. Oznacza to, że normodawca nie zastrzegł formy drukowanej jako jedynej możliwej do przechowywania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00