Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 03.11.2010, sygn. ITPP2/443-841a/10/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-841a/10/AW

Uznanie czynności świadczonych przez kontrahenta z Wielkiej Brytanii za import usług oraz możliwość zastosowania do nich zwolnienia od podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 sierpnia 2010 r. (data wpływu 13 sierpnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności świadczonych przez kontrahenta z Wielkiej Brytanii za import usług oraz możliwości zastosowania do nich zwolnienia od podatku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 sierpnia 2010 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania czynności świadczonych przez kontrahenta z Wielkiej Brytanii za import usług oraz możliwości zastosowania do nich zwolnienia od podatku.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Prowadzi Pani działalność gospodarczą zaklasyfikowaną przez Ośrodek Interpretacji i Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi do grupowania PKWiU 65.12.10-00.90 - Usługi pośrednictwa pieniężnego, pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowane. Są to usługi polegające na transferze środków, na zlecenie imigrantów zarobkowych oraz osób krajowych, z Wielkiej Brytanii do Polski oraz z Polski do Wielkiej Brytanii. Realizacja usług odbywa się we współpracy z firmą angielską. Na podstawie zawartej umowy każda z firm uczestniczy w realizacji wymienionej usługi w ściśle określonym zakresie. Firma angielska przyjmuje zlecenia, negocjuje wysokość kursu przeliczeniowego, dokonuje przelewu środków w walucie obcej na Pani rachunek walutowy w kraju oraz realizuje przelewy na rachunki adresatów zleceń w Wielkiej Brytanii. Pani natomiast dokonuje przewalutowań środków z rachunku walutowego na złotówki, realizuje na rzecz adresatów wskazanych przez zleceniodawców przelewy w złotych, przyjmuje w kraju zlecenia na transfer środków do Wielkiej Brytanii, negocjuje kursy przeliczeniowe i zleca firmie angielskiej realizację przelewów w funtach na rachunki adresatów zleceń w Wielkiej Brytanii. Przy realizacji zleceń nie są pobierane żadne opłaty, a Pani przychód stanowi różnica finansowa wynikająca z zastosowania kursu wynegocjowanego ze zleceniodawcą oraz kursu faktycznie zrealizowanego przy przewalutowaniu. Za świadczone usługi firma angielska w ostatnim dniu miesiąca wystawia fakturę obciążającą Pani firmę. Faktura ta zostaje ujęta w kosztach działalności. Świadczone usługi ujmowane są w rejestrach prowadzonych dla potrzeb podatku od towarów i usług oraz deklaracji VAT-7, jako zwolnione od podatku. Jednocześnie zafakturowane przez firmę angielską usługi należy traktować jako import usług, przy czym usługi te korzystają w Polsce ze zwolnienia od podatku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00