Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 04.10.2010, sygn. ITPP3/443-109/10/ZG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP3/443-109/10/ZG
Prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przez odbiorcę usługi lub towaru, jest następstwem otrzymania od podatnika/kontrahenta faktury wystawionej, która stwierdza okoliczności transakcji. Jednakże na skutek otrzymania faktury mailem (następnie wydrukowanym) nie można skorzystać z prawa do przedmiotowego odliczenia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (t. j. z 2005 roku Dz. U. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 lipca 2010 roku (data wpływu 9.07.2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 lipca 2010 roku został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Podstawową działalnością Wnioskodawcy jest działalność handlowa. Efektem podpisanych umów handlowych jest otrzymywanie dostaw towarów, a w konsekwencji faktur VAT. W przypadku zwrotów towarów i korekt z innych tytułów Spółka otrzymuje faktury korygujące VAT. Ze względu na to, że większość dostaw realizowana jest z zagranicy, faktury i faktury korygujące docierają do Spółki dopiero po kilkudziesięciu dniach.
Wnioskodawca przyjął zasadę, że dokument rejestrowany jest w systemie informatycznym dopiero po otrzymaniu oryginału. W związku z tym, faktury pojawiają się w ewidencji księgowej ze znacznym opóźnieniem.