Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.08.2010, sygn. ITPP2/443-448/10/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-448/10/AW
Rozpoznanie importu usług z tytułu nabycia usług korzystania z płatnych autostrad, tuneli i mostów oraz pośrednictwa w tych transakcjach.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 maja 2010 r. (data wpływu 14 maja 2010 r.), uzupełnionym w dniu 7 lipca 2010 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozpoznania importu usług z tytułu nabycia usług korzystania z płatnych autostrad, tuneli i mostów oraz pośrednictwa w tych transakcjach jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 maja 2010 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 7 lipca 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku rozpoznania importu usług z tytułu nabycia usług korzystania z płatnych autostrad, tuneli i mostów oraz pośrednictwa w tych transakcjach.
W przedmiotowym wniosku, oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka, w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w zakresie produkcji stolarki budowlanej z PCV, sprzedaje swoje wyroby odbiorcom z innych państw europejskich, które dostarczane są transportem własnym Spółki. Spółka ponosi na terenie tych państw koszty przejazdów płatnymi autostradami, tunelami lub mostami. Celem usprawnienia regulowania i rozliczania tego rodzaju kosztów, Spółka zawarła umowę z firmą C.. (C.) z siedzibą w Wielkiej Brytanii, na podstawie której powyższe usługi przejazdu są nabywane od usługodawców bezpośrednio przez C., a następnie fakturowane zbiorczo na Spółkę. W przypadku konieczności nabycia przedmiotowych usług, w związku z przejazdem samochodu należącego do Spółki, transakcja rejestrowana jest przez bezpośredniego usługodawcę (operatora autostrady, tunelu itp.) na podstawie specjalnej karty, wydanej przez C., okazywanej przez kierowcę Spółki, bez konieczności dokonywania bezpośredniej zapłaty. Następnie, dwa razy w miesiącu, wszystkie tego rodzaju transakcje zawarte w danym okresie, są fakturowane przez firmę brytyjską na Spółkę. Zgodnie z umową, oprócz faktury za same usługi przejazdów autostradami, C. wystawia również odrębną fakturę zawierającą opłaty manipulacyjne, stanowiące wynagrodzenie C. za umożliwienie Spółce korzystania z takiego sposobu rozliczeń i za pośrednictwo przy nabywaniu usług. Faktury, które Spółka otrzymuje od C., zarówno za same usługi płatnych przejazdów autostradami, tunelami lub mostami, jak i faktury zawierające opłaty manipulacyjne, nie zawierają podatku od wartości dodanej. Na fakturach tych znajduje się natomiast adnotacja, iż podatek VAT winien zostać rozliczony przez usługobiorcę (tj. Spółkę) na zasadzie reverse charge, czyli jako import usług w Polsce.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right