Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.06.2010, sygn. ITPB1/415-292/10/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-292/10/MR

Czy przeniesienie udziałów w drodze umowy darowizny na rzecz spółki szwajcarskiej spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2010 r. (data wpływu 19 marca 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z darowizną udziałów na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą w Szwajcarii jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 marca 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie powstania przychodu w związku z darowizną udziałów na rzecz spółki kapitałowej z siedzibą w Szwajcarii.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiada udziały w kapitale zakładowym sp. z o. o. z siedzibą w Polsce. Znajduje się w związku małżeńskim, własność udziałów nabyta została do majątku wspólnego i Wnioskodawca nie zawarł z małżonką majątkowej umowy małżeńskiej, która wprowadzałaby zmiany w zakresie własności majątku wspólnego. Wnioskodawca założył w Szwajcarii jednoosobową spółkę kapitałową posiadająca osobowość prawną, podlegającą na terenie Szwajcarii nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu spółka szwajcarska. Spółka ta ma mieć charakter holdingowy jej przedmiotem działalności ma być wyłącznie partycypacja kapitałowa w innych podmiotach gospodarczych oraz reinwestowanie środków finansowych. Wnioskodawca będzie jedynym udziałowcem w spółce szwajcarskiej. Wnioskodawca planuje dokonać wraz z małżonką darowizny stanowiących ich majątek wspólny udziałów w spółce na rzecz spółki szwajcarskiej. W możliwym do przewidzenia przedziale czasowym Wnioskodawca nie przewiduje zmian w zakresie kapitału zakładowego spółki szwajcarskiej nie planuje obejmowania nowych udziałów, ani też umarzania udziałów dotychczasowych. Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00