Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 22.02.2010, sygn. ITPP1/443-1148/09/AP, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1148/09/AP

Czy Spółka prawidłowo zakłada, że zmiany występujące w trakcie realizacji budowy w stosunku do założeń projektowych, uwzględnione w notarialnych umowach sprzedaży nie mają wpływu na opodatkowanie zaliczek wpłacanych przez klientów developera, zgodnie z zawartymi umowami sporządzonymi w oparciu o założenia projektowe, a więc nie wymagają korygowania deklaracji VAT-7 za miesiące opodatkowania zaliczek?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2009 r. (data wpływu 26 listopada 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczania faktur dokumentujących otrzymane zaliczki jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 listopada 2009 r. złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości rozliczania faktur dokumentujących otrzymane zaliczki.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca budując nieruchomości na sprzedaż, zawiera z klientami umowy o wybudowanie lokali o określonym metrażu i przeniesienie udziału we własności nieruchomości gruntowej w proporcji do metrażu lokalu. Podstawą wyceny lokalu jest cena 1m powierzchni. Na poczet zakupu klienci wpłacają zaliczki, które są opodatkowane w miesiącu wpływu pieniędzy na konto Spółki, według stawek właściwych dla budowanych lokali (dla lokali mieszkalnych według stawki 7%, dla lokali użytkowych według stawki 22%). Podstawą do rozliczenia wpłacanej przez nabywcę kwoty zaliczki, a więc ustalenie kwoty netto i stawki VAT jest umowa sporządzona z uwzględnieniem założeń projektowych. W trakcie realizacji budowy mają miejsce liczne zmiany w stosunku do projektu, w tym zmiany w metrażu poszczególnych lokali, a więc i zmiany udziału w gruncie. Przed przekazaniem lokali nabywcom dokonuje się pomiaru z natury, tak aby w aktach notarialnych uwzględnione były właściwe dane. Po zrealizowaniu całego zadania, najczęściej wybudowaniu kilku bloków, niejednokrotnie występuje konieczność przekazania nabywcom części wspólnych, tj. dróg wewnętrznych, placów zabaw, śmietników, itp. Zmienia to udział poszczególnych użytkowników we własności gruntu lub prawie wieczystego użytkowania gruntu, ale nie wpływa na zmianę ceny poszczególnych lokali. Cena wyodrębnionych lokali nie może być zmieniona (poza zmianą metrażu lokalu), ponieważ umowa nie przewiduje żadnych dopłat ani zwrotów z tytułu zmian nie uwzględnionych w projekcie. Wszelkie zmiany, które wpływają na zwiększenie podatku od towarów i usług, wiążą się więc z obniżeniem ceny netto nieruchomości. Przy podziale części wspólnych położonych na działkach niezabudowanych dochodzi do zwiększenia podatku od towarów i usług według stawki 22%, co skutkuje obniżeniem sprzedaży według stawki 7%. Ostateczny zakres transakcji z poszczególnymi nabywcami znany jest dopiero po zrealizowaniu budowy i sporządzeniu aktów notarialnych. Opodatkowanie transakcji sprzedaży różni się od opodatkowania zaliczek przyjętych wcześniej na poczet realizacji zadania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00