Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2010, sygn. ITPP2/443-1063/09/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1063/09/AJ
Czy suma kwot podatku w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może przekroczyć 60% kwoty podatku naliczonego czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanej fakturą oraz nie może przekroczyć 6.000 zł?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 19 listopada 2009 r. (data wpływu 7 grudnia 2009 r.), uzupełnionym w dniach 28 stycznia i 18 lutego 2010 r. (daty wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o całość kwoty podatku naliczonego z tytułu leasingu, najmu, dzierżawy samochodów i nabycia paliwa do ich napędu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 7 grudnia 2009 r. złożono wniosek, uzupełniony w dniu 28 stycznia i 18 lutego 2010 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do obniżenia podatku należnego o całość kwoty podatku naliczonego z tytułu leasingu, najmu, dzierżawy samochodów i nabycia paliwa do ich napędu.
W przedmiotowym wniosku oraz jego uzupełnieniach, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Jest Pan podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej oraz zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przedmiotem działalności jest obrót samochodami, częściami zamiennymi, serwis samochodowy. W prowadzonej działalności gospodarczej użytkuje Pan samochody osobowe oraz inne pojazdy samochodowe, o których mowa w art. 86 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług. Samochody są użytkowane na podstawie umów najmu, dzierżawy lub leasingu. Ładowność pojazdów nie przekracza 500 kg i nie posiadają one homologacji ciężarowej. Wyjątkiem jest pojazd posiadający homologację ciężarową oraz ładowność przekraczającą 500 kg. Samochody, o których mowa powyżej, nie są przedmiotem dalszego najmu, dzierżawy oraz leasingu. Wniosek dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących czynsz (raty) i inne płatności (opłata wstępna administracyjna, wykup z leasingu, ubezpieczenie, SMS i inne, które wynikają z zawartych umów leasingu, najmu lub dzierżawy ww. samochodów).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right