Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 02.02.2010, sygn. ITPP1/443-1023/09/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-1023/09/KM

Nieodpłatne przekazanie całego przedsiębiorstwa.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 26 października 2009 r. (data wpływu 27 października 2009 r.) uzupełnionym w dniach 15, 27 i 29 stycznia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych w podatku VAT przekazania całości majątku spółki do firmy jednoosobowej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 27 października 2009 r. został złożony wniosek uzupełniony w dniach 15, 27 i 29 stycznia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. skutków podatkowych w podatku od towarów i usług przekazania całości majątku spółki do firmy jednoosobowej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

W zakresie działalności gospodarczej Wnioskodawcy mieści się działalność edukacyjna Spółka prowadzi szkoły N (szkoły niepubliczne o uprawnieniach szkół publicznych). Podlega obowiązkowi odprowadzenia należnego podatku od towarów i usług, sporządzając miesięczne deklaracje rozliczeniowe VAT. W wyniku uzgodnień podjęto decyzję o przekształceniu formy prowadzonej działalności gospodarczej, tj. o likwidacji (rozwiązaniu) spółki i przejęciu całego przedsiębiorstwa (w szczególności szkół wraz z całą infrastrukturą administracyjną, tj. sekretariatem szkół i jego wyposażeniem) przez jednego ze wspólników. Powyższa operacja podyktowana jest koniecznością dostosowania formy prowadzonej działalności do wymogów ustawy o systemie oświatowym. W drodze porozumienia o rozwiązaniu spółki jeden ze wspólników przejąłby nieodpłatnie cały majątek spółki oraz wszelkie zobowiązania i wierzytelności oraz inne uprawnienia związane z działalnością spółki. Proponowane postanowienia umowy o rozwiązaniu spółki będą miały następujące brzmienie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00