Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.07.2009, sygn. ILPP2/443-598/09-2/GZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-598/09-2/GZ
Faktury otrzymane przez Wnioskodawcę od spółki z o.o. (do której wniósł on aportem swoje przedsiębiorstwo) stanowią podstawę do rozliczenia podatku VAT, a Zainteresowanemu będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 5 maja 2009 r. (data wpływu 11 maja 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż usług po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 maja 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowości wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż usług po wniesieniu aportem przedsiębiorstwa oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W przyszłości planuje utworzyć spółkę z o.o., w której będzie miał 90% udziałów i wnieść do niej aportem prowadzone obecnie przedsiębiorstwo. W momencie wpisu nowej spółki do KRS (dla lepszego rozumienia pytania Zainteresowany wskazał hipotetyczną datę 20 lipca 2009 r.) zamierza on, w celu zakończenia bieżących spraw w działalności gospodarczej oraz w celu uzyskania wszelkich dokumentów niezbędnych do prowadzenia przez spółkę działalności (NIP, Regon, rachunek bankowy) wynająć, na podstawie notarialnie sporządzonej umowy najmu, całe przedsiębiorstwo prowadzonej przez niego jeszcze w tym czasie działalności gospodarczej (Wnioskodawca zakłada, że umowa najmu będzie trwała od wpisu spółki do KRS, tj. w opisanym przypadku od dnia 20 lipca 2009 r. do końca pełnego miesiąca, a więc np. do dnia 31 sierpnia 2009 r.). W związku z tą czynnością spółka wystawi na Wnioskodawcę fakturę VAT za wynajem.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right