Interpretacja indywidualna z dnia 18.05.2009, sygn. ILPP1/443-247/09-3/BP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-247/09-3/BP
Czy w przypadku, gdy transakcja powyższa okaże się czynnością prawną pozorną - umową pożyczki, do której nie ma zastosowania ustawa o podatku od towarów i usług, będzie miał prawo do korekty deklaracji VAT 7 w zakresie podatku naliczonego od faktury zakupu oraz w zakresie podatku należnego od faktury sprzedaży?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko () przedstawione we wniosku z dnia 19 lutego 2009 r. (data wpływu: 25 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty deklaracji VAT-7 jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 lutego 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty deklaracji VAT-7.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca zawarł w dniu 27 marca 2008 r. z Kontrahentem (Spółką z ograniczoną odpowiedzialnością) umowę o współpracy handlowej, zwanej dalej umową. Przedmiotem umowy było określenie zasad wzajemnej współpracy handlowej między Wnioskodawcą a Kontrahentem w zakresie pozyskiwania folii poagralnej na obszarze Europy (§ 1 umowy). Stosownie do postanowień § 2 umowy, Wnioskodawca zobowiązał się na podstawie składanych przez Kontrahenta zamówień dokonywać na własny koszt i rachunek zakupu folii poagralnej. Zakup folii poagralnej miał być dokonywany w ilościach i asortymencie wskazanych w zamówieniu Kontrahenta. Złożone przez Kontrahenta zamówienie jest równoznaczne z przyjęciem przez Kontrahenta obowiązku zakupienia od Wnioskodawcy przedmiotu zamówienia w ilościach, asortymentach i cenach wskazanych w zamówieniu, bez względu na kurs walut obcych w stosunku do złotego, obowiązujący w dniu realizacji zamówienia (§ 4 umowy).