Interpretacja indywidualna z dnia 10.04.2009, sygn. ILPP2/443-60/09-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-60/09-2/JK
Termin zastosowania interpretacji prawa podatkowego.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 13 stycznia 2009 r. (data wpływu 19 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu dokonania korekty podatku należnego jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie terminu dokonania korekty podatku należnego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W miesiącu marcu 2008 r. Wnioskodawca dokonał końcowego rozliczenia inwestycji, a tym samym ustalenia ostatecznej wysokości brutto wkładu budowlanego dla mieszkań budowlanych na prawach odrębnej własności lokalu. W wyniku rozliczenia inwestycji powstały dopłaty brutto wkładu budowlanego. W myśl interpretacji indywidualnej I(...) z dnia xx lutego 200x r., która rozgranicza wpłacony wkład budowlany na infrastrukturę towarzyszącą opodatkowaną 22% stawką podatku VAT i budownictwo mieszkaniowe opodatkowane 7% stawką podatku od towarów i usług, Spółdzielnia wydzieliła z dopłat do wkładu budowlanego część odpowiadającą infrastrukturze towarzyszącej wykonanej w 2008 r. i w tej części zastosowała stawkę podatku VAT w wysokości 22%. Tak ustaloną wysokością dopłat brutto Zainteresowany obciążył swoich członków. Do dnia xx kwietnia 200x r. część członków Spółdzielni uzupełniła wkład budowlany w wysokości podanej przez Spółdzielnię. Po otrzymaniu interpretacji I(...) z dnia 30 maja 2008 r., która wkład budowlany traktuje jako całość dostawy, opodatkowany 7% stawką VAT, bez względu na elementy składowe zawierające się w cenie lokalu, Wnioskodawca dokonał przeliczenia dopłat brutto wkładu budowlanego w części dotyczącej podatku VAT. W wyniku przeprowadzonych zmian wynikających z interpretacji, zaistniała sytuacja wpływająca na wysokość kwot w poszczególnych deklaracjach podatku od towarów i usług.