Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 05.11.2009, sygn. IPPP2/443-935/09-2/SAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-935/09-2/SAP
VAT - w zakresie opodatkowania czynności wniesienia przedsiębiorstwa do spółki w formie aportu, obowiązku korekty podatku VAT naliczonego, prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, obowiązku wystawiania not korygujących oraz obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania działalności
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 20 sierpnia 2009 r. (data wpływu 27.08.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia przedsiębiorstwa do spółki w formie aportu, obowiązku korekty podatku VAT naliczonego, prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, obowiązku wystawiania not korygujących oraz obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania działalności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 27 sierpnia 2009 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wniesienia przedsiębiorstwa do spółki w formie aportu, obowiązku korekty podatku VAT naliczonego, prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego, obowiązku wystawiania not korygujących oraz obowiązku sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania działalności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Działalność gospodarcza polega głownie na wydawaniu książek i ich hurtowej sprzedaży, za pośrednictwem dystrybutorów. Dodatkowo główna działalność obejmuje również wydawanie i sprzedaż książek w wersji audio (audiobooki). Jak z powyższego wynika obecnie Wnioskodawca wykonuje jedynie działalność (sprzedaż) opodatkowaną podatkiem VAT (stawka 0% i 22%). Obecnie Wnioskodawca planuje utworzenie spółki jawnej z inną osobą fizyczną. Wnioskodawca jako wkład do spółki zamierza wnieść całość prowadzonej przez siebie działalności, tj. wszystkie składniki majątkowe. jakie obecnie posiada w ramach prowadzonej jednoosobowej działalności gospodarczej (w tym prawo do korzystania z praw autorskich do wydawanych książek (sublicencja), prawa i obowiązki wynikające z umów z dystrybutorami i umowy najmu lokalu, w którym prowadzona jest działalność, sprzęt biurowy oraz wszelkie inne składniki majątkowe ujęte w księgach dotychczasowej działalności gospodarczej). Drugi wspólnik wniesie do spółki wkład pieniężny (określona kwota pieniędzy). W/w wkłady zostaną wniesione do spółki jawnej, która będzie tworzona wraz z wnoszeniem tych wkładów (zawierana umowa spółki będzie przewidywać wniesienie do niej w/w wkładów), a spółka podlegać będzie zarejestrowaniu po zawarciu umowy spółki. Wnioskodawca oraz drugi wspólnik rozważają również możliwość wcześniejszego utworzenia spółki jawnej (wniesienie niewielkich wkładów pieniężnych), a dopiero później wniesienie właściwych wkładów poprzez zmianę umowy. Nowoutworzona spółka jawna (spółka jawna po wniesieniu do niej właściwego wkładu przez Panią Barbarę S) będzie prowadziła działalność w dokładnie tym samym zakresie jak obecnie jednoosobowa działalność gospodarcza pod firmą Wnioskodawcy. Po wniesieniu wkładu do spółki jawnej Wnioskodawca rozważa zlikwidowanie prowadzonej obecnie jednoosobowej działalności gospodarczej.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right