Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2009, sygn. IPPP2/443-1001/09-2/ASZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1001/09-2/ASZ

Czy sprzedawane przez Spółkę usługi ubezpieczenia na życie są usługami zwolnionymi z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 53 ustawy o VAT)?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 16 września 2009 r. (data wpływu 18.09.2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży usługi ubezpieczeniowej przez finansującego na rzecz korzystającego, w związku z zawartą umową leasingu jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 września 2009 r. wpłynął w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży usługi ubezpieczeniowej przez finansującego na rzecz korzystającego, w związku z zawartą umową leasingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Przedmiotem działalności Spółki S. z o.o. (dalej Spółka lub Wnioskodawca) jest świadczenie usług leasingu. Spółka ma zamiar zawrzeć z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę Grupowego Ubezpieczenia na życie (umowa ubezpieczenia). Na podstawie umowy ubezpieczenia Spółka oferowałaby swoim klientom (leasingobiorcom) możliwość objęcia ochroną w ramach ubezpieczenia na życie.

Zgodnie z postanowieniami projektu umowy ubezpieczenia ubezpieczającym jest Spółka a ubezpieczonym jest leasingobiorca (Spółka zawiera umowę w imieniu własnym ale faktycznym jej beneficjentem będzie osoba trzecia). Przedmiotem ubezpieczenia jest życie ubezpieczonego. Ochrona obejmuje zgon ubezpieczonego jak również trwałą i całkowitą niezdolność do pracy a także długotrwałą hospitalizację ubezpieczonego. W wypadku zaistnienia wymienionych zdarzeń, korzystającemu przysługuje odszkodowanie równe sumie ubezpieczenia. Sumę ubezpieczenia stanowi kwota równa aktualnemu saldu zadłużenia powiększona o opłatę wstępną zamortyzowaną liniowo oraz podatek VAT, jeżeli podstawą naliczenia składki ubezpieczeniowej była cena brutto przedmiotu leasingu, a korzystający jest płatnikiem VAT, który nie jest uprawniony do odliczenia VAT. Co do zasady odszkodowanie to będzie wypłacane bezpośrednio na rachunek Spółki, na pokrycie jej roszczeń z tytułu umowy leasingu. Obciążając leasingobiorcę kosztami składki ubezpieczeniowej, Spółka będzie doliczać marżę. Ubezpieczenie na życie będzie odrębną pozycją na wystawianej przez Spółkę fakturze.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00