Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.11.2009, sygn. IPPP2/443-962/09-5/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-962/09-5/KK
Czy dostawa określonej ilości metali szlachetnych na rzecz klienta stanowi czynność opodatkowaną VAT w Polsce?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 25 sierpnia 2009r. (data wpływu 02 września 2009r.) uzupełniony pismem z dnia 23 października 2009r. (data wpływu 27 października 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 września 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Spółka jest podmiotem utworzonym i działającym w ramach Grupy świadczącej usługi w sektorze bankowym i finansowym. Spółka ta otworzyła w Polsce oddział banku zagranicznego (na podstawie paszportu europejskiego), poprzez który świadczy w Polsce usługi na rzecz klientów indywidualnych (osoby fizyczne będące rezydentami bądź nierezydentami podatkowymi w Polsce) oraz klientów korporacyjnych (osoby prawne polscy lub zagraniczni rezydenci podatkowi). Oddział został zarejestrowany w Krajowym Rejestrze Sądowym w dniu 19 lutego 2009r. Dodatkowo, Oddział jest zarejestrowanym podatnikiem w Polsce (16 marca wystawiona została decyzja w sprawie nadania numeru identyfikacji podatkowej oraz numeru VAT Oddziałowi). Jednym z elementów oferty Oddziału jest zapewnienie kIientom możliwości inwestowania w metale szlachetne (m.in. złoto, srebro, platynę i pallad). Tego rodzaju inwestycje polegają na dokonywaniu transakcji zakupu i sprzedaży fizycznych postaci metali szlachetnych (tj. ich konkretnych ilości). Jeśli klient jest zainteresowany taką inwestycją składa w Oddziale zlecenie na zakup określonej ilości metali szlachetnych w specjalnie dla tych celów przygotowanym systemie informatycznym. Zlecenie to jest przesyłane przez Oddział do innego podmiotu z grupy, mającego siedzibę w Szwajcarii, który jest odpowiedzialny za (i) wykonanie zlecenia (tj. zakup określonej ilości metali, który jest realizowany w imieniu Oddziału, ale na rzecz klienta) oraz (ii) przechowywanie metali na rzecz klienta.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right