Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2009, sygn. IPPP2/443-588/09-2/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-588/09-2/BM

miejsce świadczenia usług

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 25 maja 2009r. (data wpływu 28 maja 2009r.) uzupełnionego pismem z dnia 20 lipca 2009r. (data wpływu 24 lipca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 maja 2009r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia usług.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca prowadzący działalność handlową w zakresie sprzedaży materiałów budowlanych, instalacyjnych, sanitarnych, itp., jest wyłącznym nabywcą wyrobów (rur kamionkowych i kształtek) firmy niemieckiej. Wnioskodawca dokonuje więc wewnątrzwspólnotowych nabyć, a następnie sprzedaje te wyroby kontrahentom z Polski. Spółka jest zarejestrowanym podatnikiem unijnym, firma niemiecka również posiada NIP unijny, podatek VAT jest rozliczany od wewnątrzwspólnotowych nabyć według ogólnie obowiązujących zasad.

W transakcjach wewnatrzwspólnotowych z firmą niemiecką bierze również udział pośrednicząca firma polska W., prowadząca działalność gospodarczą. Wnioskodawca zawarł z W. umowę o przedstawicielstwo handlowe, w której określono zadania firmy W. polegające na pośredniczeniu w nawiązywaniu umów handlowych na terenie Polski w zakresie sprzedaży wyrobów firmy niemieckiej, przez wyłącznego dystrybutora wyrobów tej firmy, jakim jest na obszarze Polski Wnioskodawca. W umowie pomiędzy Wnioskodawcą a W. określono, że koszty działalności W., wynikające z zakresu działania przedstawiciela handlowego ponosi w całości firma niemiecka. Zgodnie też z umową Wnioskodawca jako wyłączny dystrybutor produktów firmy niemieckiej na Polskę, dokonuje zapłaty należności firmie W. w odstępach miesięcznych na podstawie faktur VAT, obejmujących koszty akceptowane przez firmę niemiecką. Faktura obejmuje wartość netto plus 22 % podatku VAT. Ponadto została zawarta umowa o kooperacji pomiędzy w/w trzema firmami. Z umowy tej wynikają m.in. obowiązki Wnioskodawcy w zakresie realizacji umowy o przedstawicielstwo handlowe pomiędzy Wnioskodawcą a W. oraz zawarto zapis, że firma niemiecka uczestniczy w kosztach wynikających ze współpracy i określone zostało miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe dla firmy W. w kwotach netto powiększonych o 22 % podatku VAT.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00