Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2009, sygn. IPPP2/443-746/09-4/KK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-746/09-4/KK
Czy w sytuacji, kiedy nierezydent nie będzie już świadczyć usług dla Wnioskodawcy (podatnika) można refakturować koszty leasingu tego samochodu na firmę zagraniczną? Czy w przypadku refakturowania tych kosztów na spółkę zagraniczną podatnik będzie mógł odliczać cały podatek VAT (100% podatku naliczonego) i w związku z tym powinno również naliczać się go na fakturze sprzedaży dla udziałowca zagranicznego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony przedstawione we wniosku z dnia 02 lipca 2009r. (data wpływu 07 lipca 2009r.) uzupełnionym pismem z dnia 12 sierpnia 2009r. (data wpływu 14 sierpnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie refakturowania oraz prawa do odliczenia podatku naliczonego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07 lipca 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Firma zatrudniała na umowę o współpracę nierezydenta. Osoba ta korzystała z samochodu leasingowanego przez Spółkę zgodnie z zawartą umową. Umowa o świadczenie usług została rozwiązana. Nierezydent podjął pracę w Spółce zagranicznej będącej większościowym udziałowcem podatnika ale w dalszym ciągu będzie korzystał z lesingowanego samochodu. W związku z tym Spółka chciałaby refakturować koszty leasingu tego samochodu na firmę zagraniczną udziałowca. Lesingowany samochód jest samochodem osobowym i Spółka w chwili obecnej odlicza 60 % podatku naliczonego wykazanego na fakturach otrzymanych od firmy leasingowej, zgodnie z art. 86 ust. 7 (na podstawie umowy leasingu, kwotę podatku naliczonego stanowi 60% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodów i pojazdów, dotycząca jednego samochodu lub pojazdu, nie może jednak przekroczyć kwoty 6000 zł.). Spółka nie spełnia przesłanek, o których mowa w art. 86 ust. 4 pkt 7 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, tj. przedmiotem działalności podatnika nie jest oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze; oraz samochody (pojazdy) te są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystania na wyżej wymienione cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right