Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2009, sygn. IPPB2/436-150/09-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-150/09-2/AK

Biorąc pod uwagę treść art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, cesja wierzytelności dokonana na rzecz Spółki w związku z Sekurytyzacją nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27.04.2009 r. (data wpływu 29.04.2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cesji wierzytelności w związku z sekurytyzacją - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.04.2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie cesji wierzytelności w związku z sekurytyzacją.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka jest podmiotem celowym, którego celem będzie przeprowadzenie transakcji sekurytyzacyjnej (sekurytyzacja). W ramach planowanej sekurytyzacji, Strona jako nabywca wierzytelności, zawrze ze spółką leasingową mającą siedzibę na terytorium Polski (Spółka Leasingowa) będąca tzw. inicjatorem sekurytyzacji umowę nabycia wierzytelności (głównie wierzytelności przyszłych) z umów leasingu.

Zgodnie z umową wnioskodawca będzie nabywać od spółki leasingowej wierzytelności wynikające z zawieranych przez nią, umów leasingu. Czynności wykonywane ramach Umowy, na rzecz spółki leasingowej obejmują szereg czynności mających na celu zapewnienie finansowania spółki leasingowej. Poza wspomnianym celem finansowym transakcja sekurytyzacji zostanie przeprowadzona również w celu ograniczenia ryzyka nieściągalności wierzytelności po stronie spółki leasingowej. Spółka leasingowa nie jest powiązana kapitałowo ze Spółką. Zapewnienie finansowania nastąpi w drodze nabywania puli wierzytelności (głównie jeszcze nie wymagalnych) wynikających z umów leasingu (w szczególności wierzytelności o zapłatę czynszu inicjalnego, rat leasingowych, kwot wykupu przedmiotu leasingu). Wierzytelności, wyodrębnione w oparciu o kryteria wskazane w umowie, będą przenoszone na wnioskodawcę na podstawie umowy przelewu zdefiniowanej w art. 509 Kodeksu Cywilnego. Jednocześnie spółka leasingowa będzie w dalszym ciągu świadczyć klientom usługi leasingu (pozostając stroną umów leasingu), a własność przedmiotów leasingu nie zostanie przeniesiona na wnioskodawcę. W zamian za nabywane wierzytelności Spółka będzie płaciła spółce leasingowej określone w umowie wynagrodzenie uwzględniające dyskonto od wartości nominalnej wierzytelności. Sekurytyzacja będzie miała charakter finansowania rewolwingowego (odnawialnego), oznacza to, że na podstawie umowy, w okresie jej trwania, spółka leasingowa będzie miała prawo w określonych w umowie datach składać oferty sprzedaży puli wierzytelności leasingowych. Jednocześnie wnioskodawca jest zobowiązany do ich nabycia po spełnieniu określonych warunków. Tym samym w ramach sekurytyzacji będzie zapewniał finansowanie umów leasingowych istniejących na dzień zawarcia umowy, jak również umów leasingowych które zostaną zawarte w trakcie trwania umowy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00