Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2009, sygn. IPPP2/443-1788/08-2/IK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1788/08-2/IK
Obowiązek podatkowy w związku z rabatem otrzymanym od zagranicznego kontrahenta z tytułu osiągnięcia odpowiedniego poziomu obrotów, którego nie można przypisać do konkretnej dostawy. Rozliczenie w podatku od towarów i usług wypłaty rabatu w związku z osiągnięciem określonych obrotów przez odbiorcę (członka grupy) od Spółki za dany okres rozliczeniowy.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 02 grudnia 2008r. (data wpływu 05 grudnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego od zagranicznego kontrahenta rabatu z tytułu osiągnięcia odpowiedniego poziomu obrotów, którego nie można przypisać do konkretnej dostawy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 05 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania otrzymanego od zagranicznego kontrahenta rabatu z tytułu osiągnięcia odpowiedniego poziomu obrotów, którego nie można przypisać do konkretnej dostawy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca, jest dystrybutorem części samochodowych, w tym amortyzatorów z przeznaczeniem na rynek części zamiennych produkowanych przez grupę K. Jako dystrybutor Spółka działa w grupie zakupowej w celu uzyskania niższych cen nabywanych części. Członkami grupy zakupowej są firmy hurtowe realizujące zakupy na potrzeby pozostałych członków grupy zakupowej. Spółka działa w ten sposób, że dokonuje zakupu towarów, np. K. z siedzibą w Niemczech) i sprzedaje je członkom grupy zakupowej. Towary trafiają bezpośrednio do członków grupy (na fakturze od K dodatkowo wskazany jest adres dostawy - magazyn konkretnego członka grupy). Kontynuując dalej powyższy przypadek, Spółka ustaliła z K planowany poziom zakupów amortyzatorów w 2008 roku i odpowiadający mu poziom rabatu (bonusu) możliwego do osiągnięcia w zależności od stopnia wykonania planów zakupowych (szczegóły zawiera umowa stanowiąca załącznik nr 1). Następnie, otrzymane rabaty zostaną przekazane członkom grupy proporcjonalnie do obrotów generowanych przez każdego z nich. Podstawą przekazania rabatów są umowy o wypłatę premii obrotowej jaką Spółka podpisała z każdym z członków grupy (lub podpisze - ze względu na zawirowania finansowe z niektórymi odbiorcami negocjacje trwają od początku roku) - wzór umowy pomiędzy Spółką i członkiem grupy stanowi załącznik nr 2.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right