Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 06.02.2009, sygn. IPPP2/443-1824/08-4/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1824/08-4/BM

dokumentowanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 01 grudnia 2008r. (data wpływu 08 grudnia 2008r.) uzupełnionego pismem z dnia 22 stycznia 2009r. (data wpływu 26 stycznia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 grudnia 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie dokumentowania wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca zawarł ze Spółką X Czechy umowę na dostawę towarów. Warunki umowy zostały ustalone w dokumencie z dnia 01 lutego 2007r. Wnioskodawca miał sprzedawać X Czechy towary na warunkach incoterms ex works P. Faktury sprzedażowe miały być wystawiane na X Czechy. Miejscem dostawy sprzedawanych towarów miał być natomiast X Helsinki, Finlandia. Wnioskodawca otrzymał od X Czechy jej czeski numer VAT. Na tej podstawie, Wnioskodawca w okresie luty - marzec 2007r. wykazywał dostawy towarów dla X Czechy jako dostawy wewnątrzwspólnotowe. Jednocześnie X Czechy wykazywał te dostawy jako nabycia wewnątrzwspólnotowe. W I Wnioskodawca zgłaszał dla celów statystycznych informację o przesunięciu towarów z Polski do Finlandii. Wyżej wymienione dostawy zostały udokumentowane czterema fakturami VAT nr : XMM/., XMM/.., XMM.. oraz XMM, każda na kwotę 143.520,00 EUR, łącznie na kwotę 574.080,00 EUR. W korespondencji e-mailowej, przesłanej w okresie czerwiec - październik 2008r.,X Czechy poinformował Wnioskodawcę, ze przedmiotowy towar, zanim został przetransportowany z Polski do Finlandii, był przedmiotem jeszcze dwóch transakcji. X Czechy sprzedał ten towar podatnikowi belgijskiemu spółce Y, następnie Y sprzedała ten towar X Finlandia. W rezultacie doszło do transakcji łańcuchowej, w której towar został sprzedany trzy razy zanim trafił do miejsca przeznaczenia w Finlandii. Wobec powyższego X Czechy stoi na stanowisku, że Wnioskodawca powinien wystawić faktury korygujące i uznać sprzedaż dokonaną na rzecz X Czechy jako sprzedaż krajową, z uwagi na art. 22, ust. 2 ustawy o VAT. Jednocześnie w fakturach korygujących Wnioskodawca powinien wpisać numer, pod którym X Czechy jest zarejestrowany w Polsce jako podatnik podatku od towarów i usług. X Czechy poinformowała ponadto, że organy podatkowe w Belgii oraz w Czechach zakwestionowały prawidłowość dokonanych rozliczeń VAT, oraz że w opinii organów podatkowych w Czechach, X Czechy nabyła towar w Polsce, gdzie doszło do dostawy krajowej, a następnie dokonała transakcji trójstronnej, w której brały udział jeszcze podmioty z Belgii i Finlandii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00