Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 24.04.2009, sygn. IBPP1/443-375/09/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP1/443-375/09/MS

w zakresie niezgodności kwot podatku wykazanych na paragonie fiskalnym oraz na wystawionej na jego podstawie fakturze VAT w przypadku wpłaty zaliczki na poczet sprzedaży towarów w odniesieniu do których cena jest ceną brutto

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 lutego 2009r. (data wpływu 5 lutego 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niezgodności kwot podatku wykazanych na paragonie fiskalnym oraz na wystawionej na jego podstawie fakturze VAT w przypadku wpłaty zaliczki na poczet sprzedaży towarów w odniesieniu do których cena jest ceną brutto - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 lutego 2009r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niezgodności kwot podatku wykazanych na paragonie fiskalnym oraz na wystawionej na jego podstawie fakturze VAT w przypadku wpłaty zaliczki na poczet sprzedaży towarów w odniesieniu do których cena jest ceną brutto.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest spółką posiadającą sieć sklepów detalicznych i dokonuje sprzedaży towarów na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz na rzecz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą i osób prawnych. Wnioskodawca prowadzi ewidencję całego obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących. Wnioskodawca przyjmuje również od klientów zaliczki na dostawę zamówionych towarów. Zgodnie z § 5 ust. 1, § 7 ust. 1 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, spółka wystawia faktury VAT dla podmiotów gospodarczych, a także na życzenie klienta dla osób fizycznych, na sprzedany towar lub na wpłaconą zaliczkę przez klienta. Każda transakcja ewidencjonowana jest za pośrednictwem kasy rejestrującej. Ze względu na to, że odbiorcą sprzedawanych towarów w przeważającej ilości są osoby fizyczne, to cena towaru oferowanego do sprzedaży jest ustalona na poziomie ceny detalicznej, tj. ceny brutto. Wartość sprzedaży brutto, którą klient zobowiązany jest zapłacić wynika z przemnożenia ilości zakupionego towaru i jego ceny brutto. Jeżeli klient nie zażąda faktury VAT to przy zakupie towaru lub wpłacie zaliczki, otrzymuje paragon fiskalny. Zdarzają się jednak przypadki, że po pewnym czasie klient zmienia zdanie i do wystawionego paragonu żąda wystawienia faktury VAT. Wszystkie towary (meble) w spółce opodatkowane są stawką 22%. Wpłaty zaliczek przez klientów również opodatkowane są stawką 22%.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00