Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 29.07.2009, sygn. IBPP2/443-368/09/LŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-368/09/LŻ
Wystawienie faktury VAT na kwotę odpowiadającą kwocie przejętej na podstawie umowy przelewu wierzytelności
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku 14 maja 2009r. (data wpływu 21 maja 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT na kwotę odpowiadającą kwocie przejętej na podstawie umowy przelewu wierzytelności jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 21 maja 2009r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawienia faktury VAT na kwotę odpowiadającą kwocie przejętej na podstawie umowy przelewu wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca na mocy aktu notarialnego Rep. A z dnia 2 lutego 2009r. podpisał umowę przelewu wierzytelności i przejęcia długu od osoby fizycznej. Wierzytelność i przejęcie długu dotyczyło praw i obowiązków wynikających z zawarcia przez osobę fizyczną w dniu 25 stycznia 2007r. Umowy Przedwstępnej z deweloperem dotyczącej zakupu lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej i z prawem wieczystego użytkowania gruntu w budynku wielorodzinnym. Deweloper był zobowiązany do oddania lokalu do 31 maja 2009r., także wpłaty dokonywane do chwili zawarcia umowy przelewu wierzytelności stanowiły część zapłaty za wyżej opisany lokal. Zgodnie z Umową przedwstępną osoba fizyczna dokonywała w roku 2008 wpłat rat za budowany lokal, na podstawie wystawianych przez dewelopera faktur VAT (odbiorcą faktur VAT była osoba fizyczna nie dokonująca odliczenia podatku od towarów i usług). Zgodnie z umową przelewu wierzytelności i przejęcia długu, o której mowa na wstępie, osoba fizyczna przeniosła ogół praw i obowiązków wynikających z Umowy przedwstępnej, w tym sprzedała wierzytelność wobec dewelopera o zwrot, wpłaconych przez siebie kwot, które z chwilą zawarcia umowy zostały przeksięgowane na poczet wynagrodzenia zapłaconego przez Wnioskodawcę za lokal wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej i prawa wieczystego użytkowania gruntu. Deweloper oświadczył, że zapłacone do chwili zawarcia umowy przez osobę fizyczną kwoty zostały zaksięgowane na poczet wynagrodzenia zapłaconego przez Wnioskodawcę.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right