Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 02.07.2009, sygn. IBPBII/2/415-429/09/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-429/09/JG
Czy sprzedaż działki dokonana w styczniu 2009r. oraz planowana sprzedaż kolejnych dwóch działek w 2009r. i ewentualnie w 2010r. o łącznej powierzchni około 0,35 ha z przeznaczeniem na budowę rozpoczętego własnego budynku mieszkalnego będzie nakładała obowiązek zapłaty podatku dochodowego?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 16 kwietnia 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 kwietnia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży nieruchomości.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W dniu 21 listopada 1996r. na mocy postanowienia Sądu Rejonowego wnioskodawczyni wspólnie z matką, siostrą oraz synem nieżyjącego brata nabyli w równych częściach (po ¼) spadek po zmarłym ojcu. Przedmiotem spadku była połowa nieruchomości gruntowej pgr o powierzchni 2,8784 ha z posadowionym na niej budynkiem mieszkalnym z 1976 roku. Druga połowa stanowiła współwłasność matki. Tak więc w wyniku spadku do podziału pomiędzy czterech spadkobierców w równej części (po ¼) był grunt o powierzchni 1.4392 ha i połowa budynku mieszkalnego, co w efekcie dało 0,3598 ha na spadkobiercę i w odpowiednich częściach budynek mieszkalny. Aby zaoszczędzić kosztów biurokracji i wielokrotnych podziałów geodezyjnych (najpierw na potrzeby spadku po ojcu, następnie zgodnie z wolą matki w celu przekazania jej części dzieciom i ponownie przez każdego spadkobiercę na własne potrzeby) wnioskodawczyni wraz z innymi spadkobiercami postanowiła, za zgodą wszystkich zainteresowanych, jednym aktem notarialnym podzielić się spadkiem i pozostałą częścią gospodarstwa należącego do matki. W celu dokonania podziału w pierwszej kolejności należało podzielić przedmiotową nieruchomość (była to jedna parcela) na parcele. Następnie wnioskodawczyni wraz z innymi spadkobiercami aktem notarialnym z dnia 25 lutego 2008r. zawarła umowę działu spadku oraz zniesienia współwłasności, bez jakichkolwiek spłat i wzajemnych roszczeń, w wyniku której dokonano podziału spadku w tym również majątku gruntowego należącego do matki (druga połowa przedmiotowej nieruchomości).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right