Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2009, sygn. IBPBII/1/436-64/09/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-64/09/MZ
Czy umowa o zarządzanie płynnością finansową (Cash pooling) podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 marca 2009r. (data wpływu do tut. Biura 10 marca 2009r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku opodatkowania umowy o zarządzanie płynnością finansową - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 marca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie obowiązku opodatkowania umowy o zarządzanie płynnością finansową.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka zawiera z bankiem umowę o świadczenie usługi kompleksowego zarządzania płynnością finansową na rzecz grupy kapitałowej, w której skład wchodzi Spółka. Grupa kapitałowa, w której skład wchodzi Spółka (dalej Grupa Kapitałowa) składa się zarówno z podmiotów będących rezydentami, jak i nierezydentami w rozumieniu przepisów ustawy prawo dewizowe (Dz. U. z dnia 5 września 2002r. Nr 141, poz.1178 z późn. zm.).
Umowa o świadczenie usług kompleksowego zarządzania płynnością finansową zostaje zawarta w Polsce. Umowa o zarządzanie płynnością finansową jest umową nienazwaną typu cash pooling, której celem jest polepszenie płynności finansowej spółek wchodzących w skład Grupy Kapitałowej w prowadzonej działalności gospodarczej, jak również zmniejszenie kosztów finansowania zewnętrznego. Zarządzanie płynnością finansową odbywa się w oparciu o rachunki prowadzone w PLN i EUR.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right