Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2009, sygn. IBPBII/1/436-31/09/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-31/09/MZ
Czy otrzymanie pożyczki przez spółkę kapitałową od podmiotu zagranicznego nie będącego jej udziałowcem, w sytuacji, gdy pożyczkodawca jest podmiotem prowadzącym działalność w zakresie udzielania pożyczek, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 27 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 02 lutego 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy pożyczki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 02 lutego 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy pożyczki.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (spółka akcyjna) należy do międzynarodowej grupy kapitałowej działającej w branży spożywczej Grupy D. Zamierza nabyć od Spółki X (spółki akcyjnej prawa francuskiego) ok. 10-15% akcji w Spółce Y - spółce prawa belgijskiego.
Aktualnie 100% akcji Spółki Y posiada (bezpośrednio oraz pośrednio, poprzez Spółkę I) Spółka X, która z kolei jest w 100% kontrolowana przez Spółkę G (spółkę dominującą Grupy D z siedzibą we Francji). Taka struktura własnościowa Spółki Y jest wynikiem uwarunkowań historycznych związana jest z faktem, iż w przeszłości działalność finansowa (m.in. cash pooling) prowadzona była tylko we Francji. W związku z międzynarodowym zasięgiem działalności spółek Grupy D oraz potrzebą konsolidacji zarządzania płynnością finansową spółek Grupy D, co z kolei wymagało stworzenia wyspecjalizowanych kompetencji i zapewnienia odpowiednich struktur finansowych i organizacyjnych, w pierwszej połowie 2007r. działalność w zakresie zarządzania płynnością finansową (treasury) oraz cash pooling została powierzona Spółce Y.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right