Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 06.04.2009, sygn. IBPBII/1/436-17/09/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-17/09/MZ

Czy umowa cash pooling podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 09 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 16 stycznia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash pooling - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 stycznia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy cash pooling.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca - spółka z o.o. rozważa przystąpienie do wielostronnej umowy o świadczenie usług polegających na kompleksowym zarządzaniu płynnością finansową w ramach grupy kapitałowej, stanowiącej umowę tzw. cash poolingu. W ramach umowy cash pooling, wnioskodawca wraz z innymi spółkami z grupy kapitałowej (Grupy), jako uczestnik systemu zamierza korzystać z usług Banku X w Niemczech (Banku niemieckiego), który zajmuje się techniczną obsługa przepływów pieniężnych uczestników systemu. Bank niemiecki jako strona umowy cash poolingu otworzy tzw. rachunek docelowy, pełniący rolę rachunku konsolidującego na bieżąco wszystkie salda podmiotów uczestniczących w systemie, zarejestrowane na tzw. rachunkach technicznych (operacyjnych) wchodzących w skład wspólnego systemu zarządzania płynnością (cash poolingu). Rachunek docelowy jest przeznaczony dla podmiotu wchodzącego w skład Grupy, do której należy wnioskodawca (tzw. Agenta), który będzie reprezentował inne spółki z Grupy wobec Banku niemieckiego. Rachunki techniczne (w tym rachunek Spółki) zostaną poddane mechanizmowi konsolidowania na rachunku docelowym, w ramach którego wszystkie salda (dodatnie bądź ujemne) będą automatycznie konsolidowane na rachunku docelowym. Od tak skonsolidowanego salda Bank niemiecki będzie obliczał oprocentowanie na rzecz Agenta. Następnie Agent będzie dokonywał alokacji odsetek na poszczególnych uczestników systemu proporcjonalnie do wielkości sald na rachunkach technicznych. Każdy uczestnik cash poolingu, w tym wnioskodawca będzie więc uprawniony do uzyskania od Agenta (lub zobowiązany do zapłaty) proporcjonalnej części odsetek w zależności od sald na rachunku operacyjnym danego uczestnika (w tym Spółki). Rozliczenie i płatność odsetek będzie następować na koniec miesiąca. Bank niemiecki za swoje usługi będzie pobierać comiesięczne wynagrodzenie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00