Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 19.02.2009, sygn. IBPBII/2/423-3/08/MW, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/423-3/08/MW
Podwyższenie kapitału zakładowego ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym lub rezerwowym a pochodzących z agio emisyjnego oraz wypracowanego zysku a także środków, które nie pochodzą z zysków spółki.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Banku przedstawione we wniosku z dnia 01 grudnia 2008r. (data wpływu do tut. Biura 01 grudnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym lub rezerwowym - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01 grudnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych podwyższenia kapitału zakładowego ze środków zgromadzonych na kapitale zapasowym lub rezerwowym.
W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.
Bank (dalej Spółka lub wnioskodawca), którego akcje są przedmiotem publicznego obrotu na Giełdzie Papierów Wartościowych, rozważa dokonanie podwyższenia kapitału zakładowego w trybie art. 442 Kodeksu spółek handlowych (dalej k.s.h.), tj. ze środków Spółki zgromadzonych w kapitale zapasowym i rezerwowym. Środki zgromadzone na tych funduszach, a przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego będą pochodzić z trzech źródeł.
Po pierwsze, będą to środki ujęte w kapitale zapasowym pochodzące z tzw. agio emisyjnego, czyli nadwyżki ceny emisyjnej nad wartością nominalną akcji. Agio powstało w sierpniu 2001r. w wyniku objęcia przez większościowego akcjonariusza Spółki, akcji serii B o wartości nominalnej 10 zł i cenie emisyjnej 265 zł każda. Podwyższenie kapitału zakładowego w tej części nastąpi zatem poprzez przeksięgowanie z kapitału zapasowego na kapitał zakładowy powstałego w 2001r. agio.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right