Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 04.02.2009, sygn. IBPBII/1/436-18/08/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/436-18/08/MZ

Czy otrzymanie pożyczki przez spółkę kapitałową od podmiotu zagranicznego nie będącego jej wspólnikiem, w sytuacji, gdy umowa pożyczki zostanie zawarta poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej a w chwili zawarcia tej umowy środki finansowe będą znajdować się poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 17 listopada 2008r. (data wpływu do tut. Biura 24 listopada 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy pożyczki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 listopada 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych umowy pożyczki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka X, będąca spółką prawa Wielkiej Brytanii i tamtejszym rezydentem podatkowym zamierza udzielić wnioskodawcy (polskiej spółce z o.o.) pożyczki w celu objęcia przez wnioskodawcę udziałów w innej spółce prawa brytyjskiego Spółce Y. W rezultacie wnioskodawca będzie jedynym udziałowcem nowopowstałej Spółki Y. Spółka Y nie będzie prowadzić ani działalności produkcyjnej ani działalności handlowej. W przyszłości środki wniesione na objęcie udziałów w Spółce Y zostaną najprawdopodobniej wykorzystane w celu udzielenia pożyczki innej spółce w grupie. Pożyczka udzielona wnioskodawcy przez Spółkę X będzie oprocentowana i udzielona z własnych środków Spółki X. Kwota pożyczki stanowić będzie równowartość w polskich złotych kwoty ok. 13,5 mln funtów szterlingów (ostateczna kwota nie została jeszcze ustalona). Pożyczka denominowana będzie w walucie obcej. Oznacza to, że pożyczka będzie udzielona i spłacana w walucie polskiej, przeliczonej na walutę obcą według określonego kursu. Zarówno zatem przekazanie wnioskodawcy kwoty pożyczki jak i jej spłata nastepowałyby w złotych polskich w wysokości stanowiącej równowartość kwoty wyrażonej w walucie obcej, tj. ok. 13,5 mln funtów szterlingów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00