Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 29.01.2009, sygn. IBPP2/443-1071/08/LŻ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1071/08/LŻ

Prawo do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych od samochodu specjalnego oraz od zakupionego do tego samochodu paliwa

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 12 listopada 2008r. (data wpływu 18 listopada 2008r.), uzupełnionym pismem z dnia 21 stycznia 2009r. (data wpływu 22 stycznia 2009r.) oraz pismem z dnia 27 stycznia 2009r. (data wpływu 27 stycznia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych od samochodu specjalnego oraz od zakupionego do tego samochodu paliwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 listopada 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od rat leasingowych od samochodu specjalnego oraz od zakupionego do tego samochodu paliwa.

Ww. wniosek został uzupełniony pismem z dnia 21 stycznia 2009r. (data wpływu 22 stycznia 2009r.) oraz pismem z dnia 27 stycznia 2009r. (data wpływu 27 stycznia 2009r.).

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Naczelną zasadą przepisów o podatku VAT jest umożliwienie odliczenia podatku naliczonego VAT od wszelkich wydatków związanych z działalnością firmy w związku z wykonywaniem czynności opodatkowanych podatkiem VAT. Bowiem tylko w takim zakresie w jakim wydatki te mają związek z czynnościami opodatkowanymi podatnik ma prawo odliczyć zawarty w nich podatek VAT. Ustawodawca dosyć szczegółowo uregulował przepisy dotyczące prawa odliczenia VAT od pojazdów samochodów tworzących na potrzeby ustawy specjalną definicję samochodu osobowego, ciężarowego i specjalnego. Zasadniczo prawo do odliczenia całego VAT, bez spełniania żadnych dodatkowych warunków, przysługuje podatnikom, którzy nabywają lub użytkują samochody o masie całkowitej przekraczającej 3,5 t. (art. 86 ust. 3 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o VAT Dz. U. Nr 54, poz. 535, ze zm.). Wyjątki od powyższej zasady przewidziano jednak dla niektórych pojazdów samochodowych, które po spełnieniu określonych warunków uprawniają ich właścicieli do odliczenia podatku VAT w całości od ich nabycia i od zakupowanego do nich paliwa. Takie prawo przysługuje m.in. właścicielom pojazdów specjalnych, których listę zamieszczono w załączniku nr 9 do ustawy o VAT. W załączniku do ustawy znalazły się m.in. takie pojazdy jak: agregat elektryczny/spawalniczy, tankowóz, do prac wiertniczych, koparka, koparko-spycharka, ładowarka, oczyszczanie dróg, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych, pomoc drogowa, zimowego utrzymania dróg, żuraw samochodowy. Jednakże nie uwzględniono w nim niektórych pojazdów specjalnych w rozumieniu przepisów prawa o ruchu drogowym. Ustawa o VAT nie uwzględnia m.in. takich pojazdów specjalnych, jak: samochody sklep/bar.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00