Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 16.12.2009, sygn. ITPB1/415-764/09/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-764/09/AD
Czy dokonane wpłaty (zarówno 100% jak i poszczególne raty czesnego) będą stanowiły przychód w momencie ich otrzymania zgodnie z regulacją art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 28 września 2009 r. (data wpływu 5 października 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 5 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia momentu powstania przychodu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Planuje Pan rozpoczęcie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie nauczania języków obcych. Działalność opodatkowana byłaby na zasadach ogólnych z obowiązkiem prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Uczestnicy kursu zgodnie z zawartą umową będą zobowiązani do zapłaty czesnego przed rozpoczęciem zajęć, bądź mogą wybrać opcję zapłaty 30% wartości kursu przed jego rozpoczęciem i rozłożenia pozostałej części na równe raty z terminem płatności określonym w umowie. Terminy wpłat poszczególnych rat będą niezależne od stopnia zaawansowania świadczonej usługi (tj. ilości godzin lekcyjnych przypadających na czas pomiędzy płatnościami za kolejne raty). W przypadku rozwiązania umowy przez uczestnika kursu jest on zwalniany od uiszczenia pozostałych rat. Natomiast w sytuacji wniesienia na początku kursu całości wpłaty i zerwania go w trakcie, wpłata jest zwracana w proporcji do niewykorzystanych godzin - jednakże pod warunkiem zachowania miesięcznego okresu wypowiedzenia umowy.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right