Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 07.09.2009, sygn. ITPP1/443-578/09/KM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-578/09/KM

Wpływ korekty deklaracji kwartalnej na zaliczki w następnym kwartale.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Jednostki przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2009 r. (data wpływu 23 czerwca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych korekty deklaracji kwartalnej - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 czerwca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie skutków podatkowych korekty deklaracji kwartalnej.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca, na podstawie art. 99 ust. 3 ustawy składa w urzędzie skarbowym deklaracje VAT -7D za okresy kwartalne. Zgodnie z art. 103 ust. 2a wpłacił za kwiecień 2009 r. zaliczkę na podatek w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającego z deklaracji podatkowej za I kwartał 2009 r. W maju 2009 r. już po dokonaniu zapłaty zaliczki na podatek VAT do kwestury Uczelni wpłynęły dokumenty powodujące konieczność złożenia korekty deklaracji VAT-7 D za I kwartał, w wyniku której zwiększeniu uległa kwota zobowiązania podatkowego, stanowiąca podstawę do naliczenia zaliczek za kwiecień i maj 2009 r. W dniu 1 czerwca 2009 r. Wnioskodawca wysłał korektę deklaracji oraz dokonał zapłaty kwoty zobowiązania wynikającego ze złożonej korekty oraz dodatkowo 1/3 tej kwoty tytułem korekty wysokości zaliczki za kwiecień 2009 r. Naliczone zostały odsetki od zaległości podatkowej (w tym przypadku odsetki wystąpiły w kwotach nie wymagających zapłaty tj. mniejszych niż 6,60 zł). Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT wprowadziła nową uproszczoną formę wpłacania zaliczek na podatek, natomiast brak w tej ustawie przepisów regulujących wprost czy korekta zobowiązania w podatku VAT, stanowiącego podstawę do obliczenia zaliczki, dokonana po zapłacie zaliczki, a jeszcze przed dokonaniem kwartalnego rozliczenia podatku VAT wpływa na wysokość zaliczki, tj. czy należy dopłacić do takiej zaliczki, a jeśli tak, to czy z odsetkami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00