Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 10.06.2009, sygn. ITPP2/443-206a/09/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-206a/09/AK

Miejsce świadczenia i opodatkowania usług utylizacji towaru oraz związanej z tym opłaty za przestój statku (demurrage).

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług utylizacji towaru oraz związanej z tym opłaty za przestój statku (demurrage) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 marca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie miejsca świadczenia i opodatkowania usług utylizacji towaru oraz charakteru opłaty za przestój statku (demurrage).

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca w ramach prowadzonej działalności świadczy m.in. usługi transportowe na rzecz podmiotów krajowych i zagranicznych. Ładunki przewożone są do portów leżących poza granicami Polski, zarówno do portów leżących na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej, jak również poza obszarem Wspólnoty.

Na podstawie umowy zawartej z polskim kontrahentem Spółka wykonała transport statkiem ładunku z portu w G., gdzie ładunek został załadowany, do portu wyładunku w R. Po dostarczeniu towaru do portu przeznaczenia okazało się, iż odbiorca nie ma możliwości odbioru całości tego towaru ze względu na brak odpowiedniej powierzchni magazynowej, w związku z czym konieczna okazała się utylizacja części przewożonego ładunku. Na zlecenie Wnioskodawcy czynności te wykonała holenderska firma, świadcząca dla Spółki usługi agencji portowej, wystawiając następnie fakturę VAT. W związku z koniecznością przeprowadzenia dodatkowej usługi utylizacji części towaru, całkowity czas wyładunku w porcie w R. przekroczył umówiony okres wolny od kosztów, wobec czego nastąpiło naliczanie opłat za przetrzymanie, czyli tzw. demurrage".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00