Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2009, sygn. ITPP1/443-238/09/MS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-238/09/MS

Czy do wynagrodzenia, o którym mowa w wyroku - za dostawę opisanej nieruchomości należy doliczyć podatek VAT, czy też dostawa ta korzysta ze zwolnienia z naliczenia i zapłaty podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 16 marca 2009 r. (data wpływu 18 marca 2009 r.), uzupełnionym wnioskiem z dnia 15 maja 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu zabudowanego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy gruntu zabudowanego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Starosta jako reprezentant Skarbu Państwa był stroną postępowania sadowego toczącego się w trybie art. 231 § 1 Kodeksu cywilnego. W wyniku tego postępowania Sąd Rejonowy wydał wyrok, w którym zobowiązał Starostę do złożenia oświadczenia woli o przeniesieniu na własność powodów nieruchomości gruntowej za zapłatą wskazanego w wyroku wynagrodzenia. Sąd wykazał, iż powodowie jako samoistni posiadacze gruntu będącego własnością Skarbu Państwa poprzez wybudowanie na gruncie tym budynków i budowli przewyższających swoją wartością wartość gruntu mają prawo do przeniesienia na ich rzecz własności nieruchomości. Sąd określając w wyroku wysokość wynagrodzenia nie wskazał, czy jest to kwota netto czy brutto. Wskazanie takie nie zostało również określone w wycenie rzeczoznawcy, który na zlecenie Sądu dokonał stosownego wyliczenia w oparciu o art. 67 ustawy o gospodarce nieruchomościami. Budynki posadowione na gruncie wzniesione zostały przez powodów w ramach prowadzonej przez nich działalności gospodarczej w 1998 r. i wcześniej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00