Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 09.06.2009, sygn. ITPB3/423-126b/09/PS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-126b/09/PS
Czy ponoszone wydatki na projekt architektoniczny (na pierwszą i drugą część) oraz inne wydatki związane z pozyskaniem środków finansowych z Unii Europejskiej stanowią koszty uzyskania przychodów, czy też koszt projektu powinien zwiększyć wartość początkową już istniejących, jak też nowopowstałych obiektów w wyniku rewitalizacji?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 9 marca 2009 r. (data wpływu 11 marca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 8 maja 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych wydatków związanych z drugą częścią projektu architektonicznego w związku z prowadzoną inwestycją jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11 marca 2009 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych między innymi w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych wydatków związanych z drugą częścią projektu architektonicznego w związku z prowadzoną inwestycją.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka stara się o pozyskanie środków finansowych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na realizację inwestycji pod nazwą R.. Planowany projekt zakłada zarówno budowę nowych obiektów jak i rozbudowę i remont już istniejących, stanowiących środki trwałe Spółki. Jednym z warunków ubiegania się o dotację, jest przygotowanie projektu architektonicznego planowanej inwestycji. Ogólny koszt tego projektu wynosi 2 mln zł i jest w całości finansowany przez podatnika. Pierwsza część projektu obejmująca projekt budowlany budynków wraz z zagospodarowaniem terenu, uzbrojeniem, drogami i zielenią została wykonana w grudniu 2008 roku. W grudniu 2008 roku Wnioskodawca otrzymał pierwszą fakturę na kwotę 700 000 zł. Druga część projektu obejmująca projekt wykonawczy, przedmiary, kosztorysy inwestorskie oraz szczegółowe specyfikacje techniczne zostanie ukończona w miesiącu maju 2009 roku. Wydatki na projekt architektoniczny są ponoszone w celu uzyskania środków finansowych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na rewitalizację. Dodatkowo Spółka poniosła jeszcze wydatki na doradztwo związane z pozyskaniem środków unijnych na dofinansowanie planowanej inwestycji oraz opracowanie wniosku o dotację. W przypadku nieuzyskania dotacji, Wnioskodawca nie będzie realizował inwestycji. Rozstrzygnięcie, czy projekt Spółki otrzyma dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej nastąpi nie wcześniej niż w miesiącu czerwcu 2009 roku.