Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 15.04.2009, sygn. ITPP2/443-60b/09/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-60b/09/AK
W jaki sposób naliczać podatek od towarów i usług przy fakturowaniu opisanej wyżej usługi?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 stycznia 2009 r. (data wpływu 26 stycznia 2009 r.), uzupełnionym pismami z dni 24 marca i 1 kwietnia 2009 r. (data wpływu odpowiednio 30 marca i 6 kwietnia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług pośrednictwa związanych bezpośrednio z dostawą dźwigu pływającego na rzecz podmiotu holenderskiego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 26 stycznia 2009 r. został złożony wniosek, uzupełniony pismami z dni 24 marca i 1 kwietnia 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania usług pośrednictwa związanych bezpośrednio z dostawą dźwigu pływającego na rzecz podmiotu holenderskiego.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest nową spółką świadczącą usługi pośrednictwa przy sprzedaży statków/obiektów pływających (z wyłączeniem jachtów) oraz kontraktowaniu usług holowniczych. Spółka jest bliska finalizacji następującej transakcji.
Zlokalizowany przez Spółkę sprzedający (z Polski) sprzedaje obiekt pływający kupującemu z Holandii zlokalizowanemu przez pośrednika z Holandii. Dostawa obiektu (dźwigu pływającego) nastąpi w Polsce lub w Holandii. Cena sprzedaży zawiera prowizję płatną przez sprzedającego (do podziału z pośrednikiem z Holandii). Spółka zamierza wystawić fakturę na firmę polską z 0% stawką podatku od towarów i usług, a następnie część przekazać na konto pośrednika holenderskiego po otrzymaniu jego faktury (w Holandii dla tej usługi stosuje się 0% stawkę podatku od towarów i usług lub zwolnione z podatku). Usługa bezpośrednio związana jest z wewnątrzwspólnotową dostawą towaru. Nabywcą usługi pośrednictwa jest firma polska, z nadanym polskim numerem NIP, niezależnie od tego, czy miejscem dostawy będzie Polska, czy Holandia.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right