Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2009, sygn. ITPP1/443-6/09/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-6/09/JJ

Opodatkowania sprzedaży działek wydzielonych z gospodarstwa rolnego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia z dnia 30 grudnia 2008 r. (data wpływu 7 stycznia 2009 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek wydzielonych z gospodarstwa rolnego - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 7 stycznia 2009 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży działek wydzielonych z gospodarstwa rolnego.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Jest Pan właścicielem gruntu rolnego, który nabył w 1999 roku jako część gospodarstwa rolnego. Transakcja ta nie była opodatkowana podatkiem od towarów i usług (nie było naliczanego podatku). Od momentu zakupu do chwili obecnej grunt ten użytkował Pan w ramach prowadzonej działalności rolniczej. W momencie objęcia działalności rolniczej podatkiem od towarów i usług wybrał Pan możliwość pełnego rozliczania się z tego tytułu i do chwili obecnej jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w zakresie prowadzonej działalności rolniczej. Grunt ten jest w odpowiednim rejestrze oznaczony jako rolny i z tytułu posiadania go jest Pan podatnikiem podatku rolnego. Zamierza Pan podzielić wielohektarowe działki na mniejsze, w związku z czym zlecił wykonanie prac geodezyjnych. Po przeprowadzeniu podziału, działki będą sprzedawane wszystkim chętnym, zarówno osobom fizycznym jak i osobom prawnym. Nabywca będzie kupował działkę lub kilka działek wraz z udziałem w działkach, które przy geodezyjnym wyodrębnieniu zostaną przeznaczone na drogi. Wskazuje Pan, że potencjalni nabywcy zamierzają kupować działki zarówno w celu prowadzenia działalności rolniczej, a jeśli w przyszłości prawo dotyczące zagospodarowania przestrzennego na to pozwoli w celu zabudowy. Obecnie przedmiotowy grunt jest ujęty w ewidencji gruntów prowadzonej przez powiat jako grunt rolny i nie obowiązuje na tym terenie plan zagospodarowania przestrzennego. Natomiast w trakcie opracowywania i uchwalania jest studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego, które określi dla działek funkcje mieszkalne, usługowe oraz drogowe. Dodaje Pan, że z informacji uzyskanych z właściwego urzędu gminy wynika, iż w momencie sprzedaży działek studium to może obowiązywać, choć nie jest to przesądzone. Nie będzie natomiast obowiązywał żaden plan zagospodarowania przestrzennego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00