Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2009, sygn. ITPB2/436-155/08/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-155/08/TJ
Czy pożyczka udzielona Spółce przez Pożyczkodawcę będzie zwolniona z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych ze względu na fakt, iż z tytułu zaciągnięcia przedmiotowej pożyczki Spółka podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług z tytułu nabycia usług pośrednictwa finansowego, zwolnionego z VAT?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 5 grudnia 2008 r. (data wpływu 9 grudnia 2008 r.), uzupełnionym pismem z dnia 17 lutego 2009 r. (data wpływu 20 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 9 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony pismem z dnia 17 lutego 2009 r. (data wpływu 20 lutego 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania umowy pożyczki.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.
Spółka zaciągnęła pożyczkę od szwajcarskiego podmiotu. Przeznaczeniem pożyczki jest finansowanie bieżącej działalności operacyjnej Spółki. Pożyczkodawca działa na własny rachunek i nie jest pośrednikiem banku ani innej instytucji finansowej. Podstawę formalno-prawną pożyczki stanowi umowa pożyczki. Wynagrodzeniem Pożyczkodawcy z tytułu udzielenia pożyczki są odsetki, w wysokości ustalonej w umowie. Z tytułu odsetek wypłacanych na rzecz Pożyczkodawcy Spółka, jako podatnik VAT, rozpoznaje dla celów VAT tzw. import usług w związku z nabyciem usług w zakresie pośrednictwa finansowego. W konsekwencji, Spółka wystawia fakturę wewnętrzną VAT, na której wykazuje nabycie analizowanych usług oraz wykazuje w deklaracji VAT-7 obrót zwolniony z VAT w związku z importem przedmiotowych usług. Przedmiotowa umowa pożyczki podpisana została przez stronę polską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a przez stronę szwajcarską na terytorium Szwajcarii. Pieniądze, będące przedmiotem pożyczki, w chwili zawarcia umowy w części znajdowały się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a w części poza jej terytorium.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right