Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 26.11.2008, sygn. IP-PB3-423-1146/08-4/ECH, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PB3-423-1146/08-4/ECH
UZASADNIENIE
W dniu 30.07.2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ww. ustawy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe oraz stan faktyczny.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 6 ustawy o własności lokali z dnia 24 czerwca 1994r., (t.j. Dz. U. z 2000r., Nr 80, poz. 903 ze zm.) wspólnota mieszkaniowa to ogół właścicieli lokali w danej nieruchomości. Wspólnota nie posiada osobowości prawnej, może jednak nabywać prawa, zaciągać zobowiązania, pozywać do sądu i być pozywana. Wspólnota nie posiada także odrębnego majątku, gdyż w całości należy on do właścicieli lokali. We Wspólnocie wnioskodawcy są wyłącznie lokale mieszkalne.
Wspólnota mieszkaniowa powstaje z mocy prawa w chwili wyodrębnienia pierwszego lokalu z przeniesienia jego własności na podmiot inny niż dotychczasowy właściciel nieruchomości gruntowej. Nie można jej zlikwidować w drodze umowy lub innej czynności prawnej. Z chwilą wyodrębnienia własności lokalu z mocy prawa powstaje w budynku współwłasność części wspólnych nieruchomości. Właścicielowi każdego lokalu przysługuje w niej udział jako prawo związane z własnością lokalu. Dopóki trwa odrębna własność lokali nie można żądać zniesienia współwłasności nieruchomości wspólnej. Jest to zatem współwłasność przymusowa. Zgodnie z ustawową definicją (art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali) nieruchomością wspólną jest grunt oraz części budynku i urządzenia, które nie służą wyłącznie do użytku właścicieli lokali (art. 3 ust. 2 ustawy o własności lokali).
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right