Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 17.11.2008, sygn. IPPB3/423-1314a/08-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-1314a/08-2/MK
UZASADNIENIE
W dniu 04 września 2008 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie osiągnięcia dochodu za granicą z tytułu opłat licencyjnych oraz odliczenia podatku zapłaconego u źródła w Niemczech .
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Podatnik, w ramach swojej podstawowej działalności sprzedaje spółce niemieckiej prawa do korzystania z programu komputerowego. W tym zakresie zostały zawarte dwie umowy licencyjne, dotyczące dwóch różnych programów komputerowych. Obie umowy przewidują, iż licencja obejmuje prawo do korzystania z programów na wszelkich polach eksploatacji, a w szczególności do:
- utrwalania na wszelkich znanych nośnikach,
- zwielokrotnianie każdą techniką,
- wprowadzanie do obrotu, użyczenie lub najem programu lub jego kopii,
- wprowadzanie do pamięci komputera oraz sieci komputerowych.
W ramach wymienionych umów, Spółka niemiecka zobowiązuje się do zapłaty wynagrodzenia na rzecz Podatnika w formie opłaty licencyjnej.
Jednocześnie Podatnik nie przenosi na nabywcę majątkowych praw do programu. Spółka niemiecka nie potrącała podatku u źródła, przekazując pełną kwotę należności wynikającej z faktury Podatnikowi. Każdorazowe przekazanie należności było udokumentowane przelewami bankowymi.
W roku 2006, kontrola przeprowadzona przez niemiecki urząd podatkowy u nabywcy praw licencyjnych, spowodowała obciążenie go zaległym podatkiem u źródła za lata 2002-2006. Niemiecki urząd uznał, iż przeprowadzone transakcje wypełniają dyspozycje art. 12 umowy z dnia 14 maja 2003 r. między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku (Dz. U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90; dalej jako: umowa). Wobec powyższego, Spółka niemiecka, uiściła zaległy (uprzednio nie potrącony) podatek od należności licencyjnych, zgodnie z decyzją niemieckiego urzędu podatkowego, w ratach na przestrzeni roku 2006 i 2007. Natomiast od miesiąca czerwca 2007 Spółka niemiecka, jako nabywca, płacąc za licencję potrąca 5 % podatku i przekazuje na bieżąco należność pomniejszoną o kwotę zapłaconego podatku do niemieckiego urzędu podatkowego.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right