Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2008, sygn. IP-PP2-443-785/08-2/BM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-785/08-2/BM

Czy Podatnik może wystawiać faktury VAT w cenie jednostkowej brutto i obliczać podatek należny od wartości brutto sprzedawanego towaru lub usługi?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 21 kwietnia 2008r. (data wpływu 08 maja 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie poprawności wystawianych faktur VAT - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 08 maja 2008r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie poprawności wystawianych faktur VAT.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, zamierza wprowadzić nowy system fakturowania sprzedaży. Planowane zmiany mają na celu ustalenie ceny na sprzedawane towary na poziomie jednostkowej ceny sprzedaży brutto. Obecnie w Przedsiębiorstwie stosowane są ceny jednostkowe netto, natomiast ewidencja towarów prowadzona jest w cenach sprzedaży brutto. Sytuacja taka jest kłopotliwa, z uwagi na fakt zaokrągleń cen do pełnych groszy zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 25 maja 2005r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku) wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U Nr 95, poz. 798), zwanego w dalszej części wniosku rozporządzeniem. Podatnik często dokonuje sprzedaży towarów, których cena jednostkowa brutto wyrażona jest w groszach. Przy jednorazowej sprzedaży dużej ilości takich towarów, powstają problemy wynikające z obliczenia ceny jednostkowej netto, w przypadku, gdy sprzedaż musi być udokumentowana fakturą VAT i należy przyjąć zaokrąglenia określone w powyższym rozporządzeniu. Przyjęcie zaokrągleń z dokładnością do pełnych groszy może również powodować różnice w cenie jednostkowej netto na te same lub różne towary o identycznej cenie jednostkowej brutto, w zależności od ilości sprzedawanych sztuk lub egzemplarzy. Przedsiębiorstwo sprzedaje towary i świadczy usługi na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą (obrót detaliczny). Faktury VAT dokumentujące sprzedaż wystawiane są przez placówki Przedsiębiorcy na terenie całego kraju. Część towarów handlowych ma cenę sprzedaży brutto, określoną na opakowaniu lub egzemplarzu, ustaloną przez producenta lub dostawcę. Są to m.in.: gazety, czasopisma, karty telefoniczne. Pozostałe sprzedawane towary mają ceny brutto, określone przez Przedsiębiorstwo a usługi świadczone są po cenach umownych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00