Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2008, sygn. IPPB3/423-558/08-2/MK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB3/423-558/08-2/MK
Czy połączenie Wnioskodawcy z C.... L...... S.A., a następnie z innymi spółkami zależnymi, stanowić będzie operacje neutralne na gruncie przepisów art. 10 ust. 2 w związku z art. 10 ust.4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2008 r. (data wpływu 15 kwietnia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych łączenia spółek jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 kwietnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych łączenia spółek.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
C L........ H....... Sp. z o.o. nabyła 100% akcji w spółce C....... L....... S.A. Część akcji zostało nabyte poprzez transakcję zakupu, a część została wniesiona aportem na kapitał zakładowy Wnioskodawcy.
C.... L........ S.A. jest wyłącznym udziałowcem innych spółek zależnych.
Nabycie akcji zostało sfinansowane pożyczką uzyskaną na podstawie S F......A........ i M....... F....... A......., przez emisję obligacji oraz z kapitału własnego.
Po nabyciu, planowane jest połączenie Wnioskodawcy i C.... L...... S.A. i późniejsze Jego połączenie ze spółkami zależnymi od C..... L...... Przyszłe połączenia maja być dokonane m.in. z: C..... L..... Sp. z o.o., C.... W.... Sp. z o.o. i C.. I..... Sp. z o.o. Połączenia te są planowane w celu optymalizacji struktury grupy. Są one niezbędne do ułatwienia obsługi długu, bez konieczności naruszania kapitałów własnych spółek zależnych. Połączenia te są również uzasadnione ze względu na wymogi stawiane przez banki udzielające finansowania (zapewnienie zabezpieczenia kredytów i pożyczek udzielonych Wnioskodawcy i spółkom zależnym C.... L...... S.A.).