Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 08.05.2008, sygn. IPPP1-443-391/08-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP1-443-391/08-2/AK

Czy w związku z wypłatą prowizji dla pośrednika Spółka ma obowiązek rozliczenia podatku VAT od importu usług, tj. wystawić fakturę wewnętrzną i naliczyć podatek należny, który stanowi jednocześnie podatek naliczony?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko ... Sp. z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2008r. (data wpływu 3 marca 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania prowizji dla pośrednika, jako importu usług i sposobu jej dokumentowania - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 marca 2008r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania prowizji dla pośrednika, jako importu usług i sposobu jej dokumentowania.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka ... (dalej: Spółka, Wnioskodawca, A) prowadzi sprzedaż towarów na rynkach UE i krajów trzecich. W swej działalności korzysta z usług pośredników, którzy wyszukują i wskazują A potencjalnych nabywców jego towarów. Pośrednicy prowadzą z klientami rozmowy dotyczące ewentualnych umów sprzedaży towarów A, przedstawiają ofertę A, ustalają warunki dostawy, przekazują zamówienia do A. Pośrednicy nie mają prawa do podpisywania w imieniu Spółki umów czy przyjmowania zapłaty z tytułu zawartych przy jego udziale umów sprzedaży towarów. Transakcja sprzedaży towarów jest przeprowadzana pomiędzy A a odbiorcą towarów. Pośrednik pobiera wynagrodzenie za swoje usługi, które ustalone jest w % od wielkości obrotów zrealizowanych przez Spółkę z odbiorcą wskazanym przez pośrednika. Pośrednicy dokumentują należne im wynagrodzenie notami obciążeniowymi lub fakturami.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00