Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 27.11.2008, sygn. ILPP2/443-808/08-5/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-808/08-5/AD

UZASADNIENIE

W dniu 5 września 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży gruntów. Wniosek uzupełniono pismami z dnia 20 listopada 2008 r. (data wpływu 21 listopada 2008 r.) oraz z dnia 21 listopada 2008 r. (data wpływu 24 listopada 2008 r.) o doprecyzowanie zdarzenia przyszłego oraz o prawidłowy podpis Wnioskodawczyni.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W 1983 roku Wnioskodawczyni otrzymała od siostry w drodze darowizny gospodarstwo rolne. W tym czasie ziemia ta była jej zbędna, jednak Gmina wymagała, aby ziemia była uprawiana, a nie odłogowana. W związku z powyższym Wnioskodawczyni wraz z siostrą zdecydowały o założeniu sadu wiśniowego. Kontraktacja owoców była gwarancją zbytu. Kiedy drzewa zaczęły owocować (lata 1989 i 1990). Zakłady Przetwórstwa, gwarant upadły. Zainteresowana nie miała co zrobić z owocami, a ponadto drzewa wymagały bardzo intensywnej uprawy z wielokrotnymi kosztownymi opryskami. W związku z tym Zainteresowana zdecydowała o zakończeniu uprawy. Po dwóch latach choroby, upały i piaszczysta ziemia wysuszyły drzewka i nadawały się one tylko do likwidacji. W 1989 r. Urząd Gminy zawiadomił Wnioskodawczynię o ujęciu jej działki rolnej do planu ogólnego zagospodarowania przestrzennego gminy pod budownictwo jednorodzinne. Gmina nie wymagała już obowiązkowych upraw ziemi. W 1996 r. Wnioskodawczyni przeszła na wcześniejszą emeryturę. Zdecydowała o podziale części gospodarstwa na 5 działek, z których 4 zostały sprzedane. Ponadto wyremontowała oborę z przeznaczeniem do działalności handlowej. Początkowo sprzedawała nasiona, warzywa i kwiaty oraz kwiaty sztuczne. Potem rozszerzyła asortyment o znicze, artykuły dekoracyjne i ogrodnicze, dodatkowo wynajmując magazyn w X. W 2006 r. siostra Wnioskodawczyni poważnie zachorowała i wymagała opieki. W związku z tym Zainteresowana była zmuszona do rezygnacji z handlu w przystosowanej oborze przy domu. W marcu 2007 r. siostra zmarła, a Wnioskodawczyni postanowiła zakończyć handel. Przez 2008 r. zamierza wyprzedać zapasy towarów i zakończyć działalność gospodarczą z dniem 31 grudnia 2008 r. Zdecydowała także o dalszym podziale gospodarstwa rolnego zgodnie z umową zawartą z Gminą w dniu 6 sierpnia 2002 r., określającą warunki dalszego zagospodarowania przestrzennego działki. Postanowiła podzielić gospodarstwo rolne na działki budowlane i drogi dojazdowe. Z podziału ostatecznego geodeta wyznaczył 6 działek budowlanych plus drogi dojazdowe. Do tej pory Wnioskodawczyni sprzedała 3 działki budowlane wraz z pasem przeznaczonym w pierwotnym planie na drogę. Do sprzedaży pozostały 3 działki, z tym że jedną z nich Zainteresowana zamierza przekazać siostrze w darowiźnie. Część środków otrzymanych ze sprzedaży działek Zainteresowana chce przeznaczyć w tej samej formie dla drugiej żyjącej siostry i dzieci po zmarłym bracie i siostrach.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00