Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 20.11.2008, sygn. ILPB3/423-519/08-4/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-519/08-4/HS
UZASADNIENIE
W dniu 25 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek - uzupełniony pismem z dnia 23 października 2008 r. (data wpływu 30.10.2008 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wartości rezerwy IBNR.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Bank z dniem 1 stycznia 2006 r., na podstawie art. 45 ust. 1a i ust. 1b ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 76, poz. 694 z późn. zm.), rozpoczął stosowanie dla celów rachunkowych Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (dalej: MSR).
Konsekwencją przyjęcia MSR przez Bank, jako podstawy prowadzenia ksiąg rachunkowych, była zmiana zasad rozpoznawania i pomiaru ryzyka utraty ekspozycji kredytowych (udzielonych kredytów, pożyczek oraz udzielonych gwarancji, poręczeń spłaty kredytów, pożyczek). Stosowane do tej pory zasady opierające się na rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 10 grudnia 2003 r. w sprawie zasad tworzenia rezerw na ryzyko związane z działalnością banków zostały zastąpione metodologią zgodnie z MSR 39 Instrumenty finansowe ujmowanie i wycena w zakresie ekspozycji kredytowych bilansowych oraz MSR 37 Rezerwy, zobowiązania warunkowe i aktywa warunkowe w zakresie nieodwołalnych zaangażowań pozabilansowych o charakterze kredytowym.
Zgodnie z powyższym, w miejsce rezerwy na ryzyko ogólne tworzonej w latach ubiegłych, zgodnie z art. 130 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Prawo bankowe (Dz. U. z 2002 r. Nr 72, poz. 665 z późn. zm.), Bank tworzy rezerwę na poniesione lecz nieudokumentowane ryzyko kredytowe (dalej: rezerwa IBNR).
W związku z powyższym zadano następujące pytanie.
Czy Bank, wobec niedokonania w danym roku odpisu z zysku za rok poprzedni na fundusz ogólnego ryzyka, będzie uprawniony do zaliczenia na podstawie art. 38c ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do podatkowych kosztów uzyskania przychodów rezerwy IBNR w wysokości rezerwy na ryzyko ogólne skalkulowanej w wysokości odpowiadającej 1,5% niespłaconej kwoty kredytów i pożyczek pieniężnych pomniejszonej o kwotę kredytów i pożyczek pieniężnych, zaklasyfikowanych zgodnie z odrębnymi przepisami do kategorii straconych według stanu na koniec poprzedniego roku podatkowego...
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right