Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 17.10.2008, sygn. ILPP2/443-665/08-2/ISN, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-665/08-2/ISN

Dlaczego jedno rozporządzenie Ministra Finansów niejako wyklucza drugie (rozporządzenie z dnia 20 czerwca 2007 r. neguje rozporządzenie z dnia 23 kwietnia 2004 r.)?Czy interpretacja przepisu rozporządzenia z dnia 20 czerwca 2007 r. przez wskazane wyżej urzędy skarbowe jest poprawna i słuszna?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani ..., przedstawione we wniosku z dnia 15 lipca 2008 r. (data wpływu 18 lipca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie zaświadczeń jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 18 lipca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej Ordynacji podatkowej w zakresie zaświadczeń.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni jest przedstawicielem holenderskiej firmy zajmującej się zwrotem podatku od wartości dodanej z krajów Unii Europejskiej i nie tylko, w tym również z Polski. W celu złożenia wniosku o zwrot podatku od wartości dodanej 8 Dyrektywa Unii Europejskiej nakłada wymóg złożenia określonych dokumentów, w tym zaświadczenia o rejestracji podatnika podatku (przedsiębiorcy) wskazuje również wzór. Wzór takiego zaświadczenia przewidziany jest w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku od towarów i usług niektórym podatnikom, dokument ten sporządzony jest w języku polskim oraz angielskim. Jest on wymagany od nierezydentów, którzy chcą się ubiegać o zwrot podatku od wartości dodanej z Polski. Jednak zdaniem Zainteresowanej niektóre urzędy skarbowe w Polsce, odmawiają wydawania/wypełnienia tego zaświadczenia, uzasadniając swoją decyzję tym, że jest ono sporządzone w języku obcym i odwołują się do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r., zmieniającego rozporządzenie w sprawie zaświadczeń wydawanych przez organy podatkowe. Wymagają tym samym do każdego egzemplarza tegoż zaświadczenia tłumaczenia przysięgłego na język polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00