Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 26.09.2008, sygn. ILPB2/436-61/08-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/436-61/08-2/AJ

Czy Wnioskodawca z tytułu nabycia prawa majątkowego, jakim jest wierzytelność własna zbywcy, będzie zobowiązany na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 1 lit.a) w związku z art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 28 kwietnia 2008 r. (data wpływu 27 czerwca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 27 czerwca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania nabycia wierzytelności.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca nabywa wierzytelności należące do kategorii trudnych, czyli takich, w odniesieniu do których dotychczas prowadzone czynności windykacyjne nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, a zaległe płatności nie zostały przez dłużników uregulowane (niejednokrotnie wierzytelności, na które były tworzone odpisy aktualizujące lub wręcz zostały spisane). Pakiety nieściągalnych wierzytelności nabywane są przez Zainteresowanego od klientów w formie cesji bezwarunkowej. Dalsza ich ewentualna windykacja może być prowadzona przez Wnioskodawcę na własny rachunek i we własnym imieniu. Nabywając wierzytelność Zainteresowany zobowiązany jest jedynie do zapłaty określonej w umowie cesji wierzytelności ceny bez żadnych dodatkowych rozliczeń z jakichkolwiek innych tytułów.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00