Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Interpretacja

Interpretacja indywidualna z dnia 04.04.2008, sygn. ILPP1/443-51/08-2/KG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-51/08-2/KG

Czy prawidłowe jest poprawianie błędów na fakturze związanych z określeniem nazwy podatnika bądź podaniem błędnego numeru identyfikacji podatkowej poprzez wystawienie noty korygującej oraz przekazanie jej kontrahentowi w celu zaakceptowania?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o. X reprezentowanej przez pełnomocnika Pana R. K. przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2007 r. (data wpływu 7 stycznia 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korygowania faktury za pomocą noty korygującej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 7 stycznia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korygowania faktury za pomocą noty korygującej.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

X Spółka z o.o. została wydzielona z Koncernu Energetycznego Y S.A. w postaci zorganizowanej części mienia przedsiębiorstwa zajmującego się obrotem energią elektryczną. Wydzielenie zostało spowodowane koniecznością dostosowania prawa polskiego do prawa wspólnotowego i obowiązkiem rozdzielenia działalności polegającej na obrocie energią elektryczną od działalności polegającej na dystrybucji energią elektryczną - obowiązek wynikający z Dyrektywy 2003/54/WE Rady i Parlamentu Europejskiego z dnia 26 czerwca 2003 r. dotyczącej wspólnych zasad rynku wewnętrznego energii elektrycznej i uchylającej dyrektywę 96/92/WE. Wydzielenie w odrębny podmiot działalności w zakresie obrotu spowodowało konieczność cesji umów związanych z nabywaniem oraz dostawą energii elektrycznej. Cesja praw i obowiązków wynikająca z umów związanych z dostawą energii elektrycznej nastąpiła z mocy prawa na podstawie przepisów ustawy, zgodnie z którą na miejsce Koncernu Energetycznego Y S.A. w zakresie zakupu i dostawy energii elektrycznej weszła X Spółka z o.o. - bez konieczności zmiany dotychczas zawartych umów. Kontrahenci Spółki dokonujący dostawy energii elektrycznej jak i jej odbioru zostali ponadto powiadomieni, wraz z przekazaniem danych do faktur, iż stroną dostaw energii elektrycznej jest od dnia 1 lipca 2007 r. X Spółka z o.o., a nie Koncern Energetyczny Y S.A. W początkowym okresie działania X Spółka z o.o. dostawcy energii elektrycznej wystawiając faktury popełniali różne błędy związane z określeniem nabywcy. Pomimo, iż wszystkie faktury były kierowane do Wnioskodawcy, z którym zawarte były umowy o dostawę energii elektrycznej i który dokonywał płatności - na fakturach dostawcy energii elektrycznej popełniali następujące błędy:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00