Interpretacja
Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2008, sygn. ILPP1/443-465/07-2/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-465/07-2/HW
Czy nieruchomości, które spółka jawna zamierza sprzedać, można uznać za towary używane w rozumieniu art. 43 ustawy o VAT, a co za tym idzie czy zbycie tych nieruchomości będzie zwolnione z opodatkowania? Jeżeli sprzedaż nieruchomości będzie zwolniona, to czy spółka jawna jest zobowiązana do dokonania korekty podatku naliczonego (na podstawie art. 91 ustawy o VAT) odliczonego wcześniej w związku z ponoszonymi przez spółkę cywilną, a później jawną nakładami modernizacyjnymi i w jaki sposób powinna tego dokonać?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej przedstawione we wniosku z dnia 4 grudnia 2007 r. (data wpływu 6 grudnia 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości i obowiązku korekty podatku naliczonego z tym związanej jest:
- prawidłowe w części dotyczącej pytania nr 1,
- nieprawidłowe w części dotyczącej pytania nr 2.
UZASADNIENIE
W dniu 6 grudnia 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży nieruchomości i obowiązku korekty podatku naliczonego z tym związanej.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Obecnie istniejąca spółka jawna powstała w wyniku obowiązkowego przekształcenia ze spółki cywilnej i jest jej następcą prawnym także w zakresie opodatkowania (na podstawie art. 93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa - t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.). Spółka cywilna została z kolei utworzona w kwietniu 2002 r., poprzez wniesienie do niej aportem przez obecnych wspólników, przedsiębiorstwa (powstałego w związku z prowadzeniem jednoosobowej działalności gospodarczej) zmarłego rodzica, które zostało nabyte przez nich w drodze spadku. Na podstawie § 67 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) na dzień utworzenia spółki cywilnej wolne od podatku były wkłady niepieniężne (aporty) wnoszone do spółek prawa handlowego i cywilnego. W związku z tym, czynność wniesienia aportem przedsiębiorstwa nie została opodatkowana. W skład przedsiębiorstwa będącego przedmiotem aportu wchodziły m. in.:
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right