Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2008, sygn. IBPP2/443-788/08/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-788/08/JJ

Czy opłatę na Stowarzyszenie należy traktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną VAT?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe w likwidacji, przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2008r. (data wpływu 29 sierpnia 2008r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy opłatę na Stowarzyszenie należy traktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną VAT - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 sierpnia 2008r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie określenia czy opłatę na Stowarzyszenie należy traktować jako import usług i wystawić fakturę wewnętrzną VAT.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest producentem mebli tapicerowanych. Odbiorcami jego produktów są w 90% kraje Unii Europejskiej m.in. Niemcy, Holandia, Czechy, Francja. W Niemczech większość sklepów meblarskich zrzeszona jest w tzw. Stowarzyszeniach, które zajmują się szukaniem producentów czy dostawców produktów do swoich sklepów. Spółka zawarła umowę handlową z jednym z takich Stowarzyszeń. Bezpośrednimi odbiorcami są poszczególne sklepy i one też otrzymują faktury Wnioskodawcy za sprzedaż wyrobów. Płatności są regulowane przez Centralny System Płatności Dostawców euro del credere. Zgodnie z zawartą umową Stowarzyszenie pobiera opłatę, która jest potrącana przy każdej zapłacie. Podstawą obliczenia opłaty jest obrót członka Stowarzyszenia z dostawcą towarów. Na tę opłatę Stowarzyszenie nie wystawia Spółce faktury ani innego dokumentu. Spółka otrzymuje rozliczenie każdej płatności z euro del credere w formie elektronicznej, z której wynika kwota potrącenia.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00